Dnešní jednání s premiérem přineslo domácí zdravotní péči naději
8. října 2019 Více k tématu

Dnešní jednání s premiérem přineslo domácí zdravotní péči naději

Úterní ranní jednání s premiérem Andrejem Babišem přineslo zástupcům domácí zdravotní péče naději. Za premiérem přišli s konkrétními návrhy jak upravit úhradovou vyhlášku a seznam zdravotních výkonů pro příští rok tak, aby se zastavil propad ve financování této oblasti. Jednalo se o stejné návrhy, které společně představili na veřejném slyšení před petičním výborem Poslanecké sněmovny. Premiér Babiš vyslechl důvody a podklady si vzal k dalšímu projednání.

Vedle toho mu Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních služeb Charity spolu s kolegy předložila aktuální zprávu Analytické komise zdravotních pojišťoven za první pololetí letošního roku. Ta udává, že poskytovatelé domácí zdravotní péče letos dostávají jen 90 % tzv. záloh, přitom neexistuje důvod, aby je nedostávali celé. Jedná se tedy o další vyčerpávání již tak dost podfinancované péče.  Jen za první letošní půlrok nám tak zdravotní pojišťovny zcela nesmyslně zadržují 130 milionů korun, které nám patří a které potřebujeme. Když s touto situací vyjednávací tým premiéra seznámil, reagoval na to udiveně a ptal se ministra, proč tato věc ještě nebyla vyřešena. Souhlasíme s ním: v celkových číslech se jedná o maličkost. Ale pro jednotlivé poskytovatele tyto peníze znamenají podstatné částky. Doplacení dlužných částek prakticky až za rok se totiž už někteří poskytovatelé nemusí z důvodu personálního či ekonomického kolapsu dočkat.

Na závěr jednání premiér Babiš deklaroval ochotu vyřešit financování domácí zdravotní péče. Více bude známo po jeho pátečním jednání s komunisty.

Jednání o financování domácí zdravotné péče se konalo v rámci schůzky premiéra s členy krizového štábu 9 % HDP proti kolapsu zdravotnictví v čele s předsedkyní zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou. Svým partnerům v tomto štábu velmi děkujeme.